Един от акцентите на осмия фестивален ден на Празниците на изкуствата "Аполония” бе представянето на книгата на Българската телеграфна агенцията, която тази година навършва 125 години от излизането своя първия бюлетин. Във връзка с юбилея агенцията издава трилогия.
Вторият том на "История на БТА (1898-2023)” е съставен от Панайот Денев, който е дългогодишен журналист и генерален директор на агенцията в периода 1997-2002 г. Редакцията на изданието е поверена на проф. д-р Румяна Прешленова – директор на Института по балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките. Първият том на книгата носи заглавието "Лични свидетелства" и излезе от печат през месец февруари. То съдържа разкази на служители, прекарали значима част от трудовото си ежедневие в БТА, а съставител на изданието е отново Панайот Денев.
Генералният директор на БТА Кирил Вълчев съобщи, че до края на годината се очаква да излезе от печат и третата част от трилогията. Това е първото цялостно изследване на историята на агенцията. Според него от книгата "История на БТА (1898-2023)" научаваме нещо, което всъщност добре знаем - нищо не започва от нас.
"От тази книга можем да разберем, на първо място, какво трябва да разпространяваме, съхраняваме и развиваме", посочва той.
Сред най-важните неща според него са, първо, агенцията да продължи да представя само факти и да работи без епитети. Второто - да продължи да казва на читателя винаги източника на информация.
В допълнение, той пояснява, че БТА трябва да продължи да не преследва тиражи, лайкове, импресии, да търси рейтинг. Трябва да продължим и това, което на практика започна моят предшественик и дългогодишен директор, покойният Максим Минчев - да представя българите по света. Според него е добре да се продължат и административните традиции, както и развитието на школата на БТА.
Според Кирил Вълчев от книгата, може да се вземе поука и какво да не се случва отново. Винаги в историята, включително и в сегашната, специалните служби имат интерес да присъстват в БТА.
"Аз смятам, че ние не трябва да допускаме службите в БТА, даже и да са демократичните служби", казва той.
Според него най-важното, което никога не трябва да се повтаря, това е "тайното знание". Чрез секретните бюлетини на БТА, всяка власт е искала, освен другите екстри, да притежава и особено високата привилегия да е по-информирана от управляваните.
"Най-важното е БТА да остане отворена, както е в момента, със знание за всички, без ограничаване на източниците", коментира Кирил Вълчев.
В заключение, той посочи, че тази книга показва връзката с времето преди нас. Това е един спокоен поглед към миналото вчера, спокоен поглед, какъвто БТА дава към света днес вече 125 години. Отварянето на архивите на агенцията показа, че те далеч надхвърлят самата БТА.
"Първите ни стъпки да ги покажем през тази година по повод 125-годишнина в рубрика за архивите на този ден и в снимки, които нарекохме "Памет от фотоархива на БТА", показват, че БТА много може да помогне да пишем не само история на БТА, а да пишем историята на България", казва в заключение Кирил Вълчев.
"Оказа се, че паметта е силно и стабилно съхранена в едни тавани и мазета в сградата на "Цариградско шосе" 49, които аз, с основание мисля, наричам "Златният фонд" на БТА", казва Панайот Денев.
И допълва, че архивът включва подвързани бюлетини от 1898 година, които в началото са писани на ръка. По думите му, сред тях има и поверителни бюлетини, които съществуват от самото началото на агенцията. Журналистът разказа, че в началото бюлетините са излизали в четири екземпляра - по един за двореца, министър-председателя, който е и външен министър, и министъра на войната. Четвъртият екземпляр остава в архива на БТА."Така че специален, секретен архив има от деня на нейното раждане, от издаването на първия бюлетин“, казва той.
Преди година Панайот Денев получава сложна задача от Кирил Вълчев и Румяна Прешленова. В текста на книгата да няма прилагателни имена.
"Добре де, но аз съм бетеанец с 30 и няколко години опит, справих се. Агенционният стил, особено на тази продукция, в която аз работих в “Информация за чужбина“, приучава към такъв тип писане", допълва той.
Панайот Денев посочва, че има идея изданието да излезе в превод на английски, където подходът му като автор трябва да бъде различен.
В основата на трилогията е книгата на Георги Ведроденски "Бетеански дни и нощи", издадена за стогодишнината на агенцията.
Първоначалната идея е била книгата за 125-ата годишнина да бъде само един том. Но, Панайот Денев допълва, че ще стане нещо чудовищно. Тогава я разделихме на три.
Сред гостите на събитието бяха председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, генералният директор на БНР Милен Митов, писателят Георги Господинов, Александрина Пендачанска, Найо Тицин, Асен Агов, проф. Божидар Манов, зам.-генералният директор Евгения Друмева на БТА, директорът на дирекция за знание и култура ЛИК в БТА доц. Георги Лозанов и други.
Днес се навършват 130 години от смъртта на Петко Р. Славейков – една от най-ярките личности на Българското възраждане. Той остава в историята не само като поет, публицист и фолклорист, но и като активен политик, който допринася за създаването и утвърждаването на съвременната българска държава. Петко Славейков е издател на едни от най-важните и..
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с подкрепата на Историческия музей в града и Община Дряново, както и със съдействието на Съюза на българските художници. Пленерът има конкурсен характер и се утвърждава като престижна културна проява, на..
Инициативата " София филм фест на път " разширява обхвата си всяка година. През 2025 г. към картата с градове се добавя Кърджали. Идеята е да се показват качествени заглавия извън големите градове. Обиколката в България продължава до ноември. Първото издание на София филм фест в Кърджали ще се състои на 6 и на 13 юли в парк "Арпезос –..
Теоретичният труд "Флейтовото изкуство в България до края на XX век" е дело на Ивайло Василев. Изданието е първо и единствено по рода си мащабно проучване за този инструмент в страната ни. Изследването е направено между 2010 и 2015 година. Първите сведения за флейтовото изкуство в страната са описани в книгата "Методика на флейтовото свирене" на..
За пета поредна година Международният документален " Родопи филм фест " събира почитателите на документалното кино и културата в сърцето на Родопите. Смолян ще бъде домакин на над 50 заглавия от България и света. Основният фокус тази година е върху темата "хранене" – явление, което свързва хората и отразява културните, социалните и..
Сопраното Лаура Монторо и пианистът Румен Трайков ще изнесат вокален рецитал. Концертът е част от 56-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици"...
Отговорът е: петанк! Вера Бонева-Чолашка, състезател от клуб "Каро", споделя за страстта си към този спорт, вдъхновен от френската традиция и подправен с..
Лятото е сезонът, в който изкуството излиза от галериите и заживява в градската среда под формата на фестивали, различни инициативи, изложби на открито, а..
Ел. поща: [email protected]