В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с подкрепата на Историческия музей в града и Община Дряново, както и със съдействието на Съюза на българските художници.
Пленерът има конкурсен характер и се утвърждава като престижна културна проява, на която ежегодно се присъжда Наградата на град Дряново за живопис. Отличеният художник получава възможността да представи самостоятелна изложба в залите на "Икономовата къща" през следващата година – едно признание, което вдъхновява и мотивира творците.
Антон Антонов, художник и уредник в Историческия музей – Дряново, сподели:
"Това е четвъртото издание на тази инициатива. Стартирахме преди четири години с желанието да направим крачка напред."
С думите си той подчерта значимостта на събитието не само като художествен форум, но и като част от усилията за утвърждаване на културната идентичност и памет за един от най-големите строители на българското Възраждане – майстор Колю Фичето.
Пленерът събира художници от цялата страна, които черпят вдъхновение от архитектурата, историята и духа на града. Дряново, с неговата тиха сила и богато културно наследство, се превръща в естествена сцена за съвременни тълкувания на миналото и поглед към бъдещето на изкуството.
Слушайте!
Малък свят, сътворен целия от пясък отваря врати всяко лято в Морската градина на гр. Бургас. От 2008 година първият по рода си в България Фестивал на пясъчните скулптури посрещна своите първи посетители, като за кратко време стана любимо събитие не само за бургазлии, но и за гости на града през летния сезон. Самият процес на подготовка започва много..
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под заглавие "Драматургия на разотиването". Тримата писатели са известни и значими фигури в руската литература от края на XIX и началото на XX век и авторът разглежда отношенията им в творчески и личностен..
Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..
Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела" по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" . От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития. По думите на Тодорова в последните години..
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор..
Какво разбрахме и не разбрахме за политическите трусове у нас – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Евгений Дайнов . Вотът на..
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под..
Ел. поща: [email protected]