Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Населените места, които се водоснабдяват от язовир "Йовковци", не са заплашени от воден режим

Инж. Ангел Стоянов и Илиян Илиев
Снимка: Здравка Маслянкова

Жители на Великотърновска област настояват за незабавна проверка на състоянието на язовир "Йовковци“, чието ниво спада. Започната е петиция до Екологичното министерство, до Комисията за енергийно и водно регулиране, до Басейнова дирекция и до омбудсмана. Гражданите искат спешно изясняване на актуалните обеми в язовир Йовковци“, който водоснабдява региона, за прогнози за следващите месеци и ясен план за действие при достигане на критичен минимум. 

От компетентните институции се иска ясна и официална информация за риска от воден режим за Велико Търново и региона и какви мерки ще се предприемат. Ако бъде установено лошо управление на водния ресурс, в петицията се настоява за активиране на механизмите за междуинституционален контрол, включително с участието на Държавната агенция за национална сигурност и на прокуратурата.

Населените места, които се водоснабдяват от язовир "Йовкови“, не са заплашени от воден режим, няма институционално безхаберие при управлението на язовира, категорично заявиха на нарочна пресконференция днес от ръководството на водоснабдителното дружество, оператор на язовира. 

За половин година полезният обем на единствения водоснабдителен язовир за Великотърновска и част от Габровска област намалява с 9% или с 8 милиона кубически метра, въпреки снега и пролетните дъждове.

Велико Търново не е пред воден режим, категоричен е управителят на ВиК "Йовковци“ Илиян Илиев:

"Нямаме сериозни притеснения, няма воден режим тази година, няма промяна на цената на водата тази година. Според мен засега нещата са спокойни“.

Инж. Ангел Стоянов, директор на язовир "Йовковци“, поясни какво е състоянието на водоема:

"Полезният обем е 44 милиона 159 хиляди кубически метра вода. Годишно за питейно-битово водоснабдяване за Велико Търново и областта, за всички, които ползват вода от язовира като повърхностен водоизточник, са между 17 и 21 милиона кубически метра. Ако годишно са 21 милиона, съвсем оптимистично  - 2 години. Все пак не съм чак такъв оптимист, но за една година вода във водоема има. Това лято, до края на годината, дори до февруари, март вода ще има и няма да говорим до режим на водоснабдяването“.
По язовирната стена няма пукнатина, няма течове, последното водолазно обследване от 2023 година показва, че проблеми няма. Няма безхаберие в управлението на язовира, категоричен е управителят на водния оператор Илиян Илиев. От къде идва гражданското напрежение, породило петицията до държавните институции?

"Имало е и по-лоши години. Нивото на язовира е падало повече от това, което е в момента. Сега хората по-лесно се информират от социалните мрежи и може би за това лесно нараства напрежението. Няма друга причина, освен малкото количество на валежите, за да е ниско нивото на язовира. Малкото валежи показват това състояние на язовира, в което е в момента“, посочи Илиев.

"През април месец с 25 сантиметра сме нагоре, но до април падналите количества валежи са 90 литра на квадратен метър. През 2024 година са 300 литра, т.е. до тук сме 3 пъти по-надолу“, допълни инж. Стоянов, директор на язовира.

ВиК "Йовковци“ през юни ще направи акустично обслужване на водопроводната мрежа. В неясен период от време предстои да се направи разделяне на водопроводните мрежи на зони, за да се откриват по-лесно проблемните участъци. Работи се за подобряване на възможностите за мониторинг и локализиране на скритите течове, посочиха от ръководството на ВиК "Йовковци“.
Язовир
Няма криза, коментира областният управител на Велико Търново Ивайло Здравков:

"За 6 месеца разбрахме, че с около 2 метра е паднало нивото на язовира, заради ниските валежи, но има още 14 метра, при които биха се достигнали критични нива. Към настоящия момент няма нищо тревожно. Правим ежегодни анализи. Тази година може би до около две седмици ще направя отново анализ на водопреносната мрежа на територията на 10-е общини. Този доклад ще бъде изпратен в Министерски съвет. Ще видим всяка една община по колко проекти колко пари ще задели за подмяната на водопреносната мрежа. Общините са собственици на водопреносната мрежа, от която се губи водата“.

За година и четири месеца в областта са сменени 4500 метра ВиК тръби от водното дружество. "Не можем да сменим цялата водопроводна мрежа на нито едно населено място. Средните загуби за областта са 56%“, категоричен е Илиян Илиев, но по данни на кметове на населени места има райони с по 80-90% загуби по мрежата. Илиев подчерта, че дружеството има утвърдена инвестиционна програма от КЕВР и не може да плаща повече от това.

Язовир "Йовковци“ се пълни само от река Веселина и нейните притоци. Не са открити обекти, които да отклоняват вода преди вливането в язовира, посочи инж. Ангел Стоянов, директор на язовира:

"Не видях отклонения. Четохме много измислици за частен вец – не видях такъв, за частен рибарник за пъстърва – няма. Няма подземни извори. Малшанс – валежите са малко“.

Единствената възможност за резервно водоснабдяване на региона е язовир "Александър Стамболийски“, който е собственост на НЕК, поясни областният управител Ивайло Здравков.

За да стане питеен, ще са нужни десетки милиони, които ги няма, и най-малко 5 години, посочиха от ВиК.

За общините Свищов, Павликени и Сухиндол, където са основно населените места на воден режим и сега единственият вариант за това лято е отново пускане на вода от язовир "Александър Стамболийски“ по каналите на държавното дружество "Напоителни системи“, които да вдигнат нивата на подземните водоизточници, от където се водоснабдяват. Дали и кога ще стане засега не е ясно.
По публикацията работи: Светлин Божков
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна
OSZAR »