Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

на 27 май

Глаголицата като част от българското културно и национално-историческо наследство

Отворена лекция на доц. д-р Десислава Найденова в "ОКИ-Красно село" ни повежда "По следите на глаголическите текстове"

Снимка: ОКИ-Красно село

Отворена лекция на тема "По следите на глаголическите текстове" на доц. д-р Десислава Найденова, ще се проведе в Общинския културен институт – Красно село на 27 май. Събитието е по повод 1170 години от създаването на глаголицата от Светите братя Кирил и Методий.

Пред Радио София директорът на ОКИ-Красно село Ивелина Кючукова обясни, че вече повече от година, при тях се организират образователни лекции. Целта е да се засегнат основни елементи от българската история.

"Далече сме някакви строго научни лекции. Тъй като българските и подрастващи, и възрастни напоследък пренасят дискусията в онлайн пространството, а много от твърденията там са лишени от всякаква научна стойност, целта ни беше на достъпен език, да разкажем на широката публика за важни моменти и елементи от българската история, както и за историята и цивилизациите, които са преминали през нашите земи. Опитваме се да са свързани с някакво събитие, което е за месеца. Аз гледам непрекъснато някакви форуми и се учудвам как хората нямат елементарни познания между това какво е глаголицата, какво е кирилицата, кой, как ги е създал, как се разпространяват тези ръкописи“, каза Ивелина Кючукова по повод предстоящата лекция.

Що е глаголица; Какво знаем за тази писменост и откъде води своето начало; Къде се разпространява и какво следва след нея са само част от акцентите в лекцията.

Пред Радио София доц. Десислава Найденова сподели, че през последните години учените от България и от света са доказали, че глаголицата и глаголическото писмо са продължили да съществуват в пределите на Българската средновековна държава и на Балканите.

"Това е в дълъг хронологически период до 14 век, а и по-късно, за разлика от старите тези, във връзка с които се смяташе, че през 893 г. се е състоял един събор в Преслав и на него владетелският двор е утвърдил като официално писмо на Българската държава – кирилицата. Тези теории вече отдавна са преодолени“, посочи доц. Найденова.

Тя добави, че глаголицата е неоспорима част от българското културно и национално-историческо наследство.

"Чисто калиграфски, кирилицата наподобява гръцкото писмо. Преди години на една конференция, единият от докладчиците направи уъркшоп, на който се опита да покаже как много по-лесно ръката пише на кирилица, отколкото на глаголица", изтъкна доц. Найденова.

Какво още можете да разберете на предстоящата на 27 май лекция в ОКИ-Красно село, можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна
OSZAR »