В рубриката "Културен компас", посветена на културни събития от страната и извън нея, гостува проф. Лидия Върбанова – преподавател в НАТФИЗ и експерт по културна политика. Повод за разговора е нейното участие в международен проект, посветен на развитието на театралното и творческо изкуство в извънградските райони на Европа.
Проектът обединява усилията на 13 партньорски организации от 12 европейски държави. Проф. Върбанова с гордост отбелязва, че България е сред страните, участващи в тази инициатива, чиято основна цел е да се подпомогне изграждането на културен капацитет в изолирани и труднодостъпни населени места във Финландия, Исландия, Латвия, Хърватия и Португалия.
"Щастливи и горди сме да бъдем част от този проект, който обхваща 13 партньора от 12 страни. Имахме ангажимента да подпомогнем развитието на капацитета в едни много изолирани малки места във Финландия, Исландия, Латвия, Хърватия и Португалия."
"Направихме една серия от обучения в много интересни аспекти като финансиране, културно предприемачество, развитие на местното партньорство, работа в мрежи, стратегически аспекти. Също така имахме ангажимента да извършим менторство на тези, както ние ги наричаме, казуси и малки проекти в тези изолирани населени места."
Проектът обхваща не само театралното изкуство, а цялостната екосистема на творческите индустрии в тези отдалечени райони. "Имахме голямото щастие да се срещнем с тези наши колеги, които не са само в театъра, защото проектът обхваща творческите индустрии в тези извънградски райони."
"Ние им казваме лаборатории, но всъщност това са творчески, социални места, които са подкрепени от местните университети, защото идеята на проекта е да направи тази връзка между творческата практика, научните изследвания и като резултат да даде направления за развитието на културните политики в тези малки отдалечени места."
"Опитвахме се да помогнем на партньорите как тези места могат да бъдат анимирани и да привлекат повече туристи. Във Финландия имаме един интересен проект, който е Фестивал на 3D прожекциите върху различни сгради, където те също се опитват да увеличат видимостта на този район. Знае се, че проблемите в тези малки места са: изолация, ниска видимост, много малко контакти. В Хърватия например проектът е за въвличане на деца в музиката и запознаването им с музикални инструменти. Успехът е нещо много относително, по-скоро искаме да видим радост от това, че тези проекти наистина увеличават капацитета си.”
Слушайте!