Гениалният майстор пише единственото си завършено оперно творение в края на 40-те години на 19 век. По това време се установява със съпругата си Клара в Дрезден. Авторът отдавна копнее да създаде "дълбока, понятна, чисто немска по дух опера", според негово признание, а срещата му с Вагнер изостря апетита към сценичния жанр. Шуман сам пише либретото по две произведения на изтъкнати представители на немския романтизъм: Лудвиг Тик и Фридрих Хебел.
Премиерата на "Геновева" в Лайпциг през 1850 под палката на автора има известен успех, но не задълго. По това време пълновластни господари в театъра са Вагнер и Майербер. Самият Вагнер намира "Геновева" твърде странна…Напълно понятно като се има предвид съвършено различните музикално-драматургични идеи.
Действието ни отвежда в 8 век. Сарацините нападат Франция. Граф Зигфрид събира рицарите, за да отблъсне нашествениците. Графът се сбогува със съпругата си Геновева и назначава Драго за управител на замъка. Голо, приятелят на Зигфрид е влюбен в Геновева. В битката за нейното сърце Голо се надява да му помогне магьосницата Маргарита. Тя пък навремето въздишала по граф Зигфрид, който грубо я отблъснал. Дошло е време да си отмъсти чрез неговата съпруга. Така започва операта "Геновева".
Изпълнява се сравнително рядко, затова пък записът, който ви предлагаме на 7 юни от 20 часа наистина е великолепен. В главната роля ще слушате легендарното сопрано Еда Мозер. Партнират ѝ не по-малко прочутите Дитрих Фишер-Дискау като граф Зигфрид, а Петер Шрайер е коварният Голо. Маестро Курт Мазур ръководи хора на Берлинското радио и Гевандхаус оркестър Лайпциг. Записът е осъществен през 1976 година.
Еда Мозер без съмнение се откроява в главната роля. Световният печат я засипваше щедро с какви ли не хвалебствия! Възхищаваха се на изумителната дикция, усета за детайла, безукорна вокална линия, изваяна с тънка четка фраза…Тя самата много държи на правилното говорене и писане. Наричат я непоклатим стожер на литературния немски език. "За мен пеенето, вокалът е само средство", пояснява Еда Мозер. "Затова се противя на определението колоратурно сопрано. Бих искала да ме възприемат като актриса, която изразява себе си чрез пеене. Чрез сценичните образи изразявам своята същност. Пях навремето Неда от "Палячи" в МЕТ. Аплодираха бурно, радваха се, пращаха цветя…Дълбоко в себе си обаче усещах, че нещо не е наред. Това не е моята роля! Не я усещам по моя си начин и…повече никога не я изпях. Не мога да направя роля на всяка цена – било заради престижна сцена, партньори, диригент, висок хонорар… Абсурд! Когато съм Саломе, Електра, Царицата на нощта, Изолде или пък вещицата в "Хензел и Гретел" трябва да има пълно покритие с моята същност. Само тогава се получава!", категорична е Еда Мозер. 14 години триумфираше по световните сцени като Царицата на нощта, а спектаклите на "Вълшебната флейта" от Моцарт в МЕТ през 70-те години са абсолютен хит! Когато е на 30, през 1968 Еда Мозер среща Караян и това преобръща живота ѝ. Пее в Залцбург, Виенската държавна опера, Миланската скала, Ковънт Гардън и на други реномирани световни сцени в шедьоври на Моцарт, Рихард Щраус, Вагнер…В "Нашият ден" гостува Димитър Костанцалиев , диригент на младежкия камерен хор "Охана", който спечели "Гран при на нациите" в Орхус, Дания, както и златен медал на Европейските хорови игри 2025 в категория "Сакрална музика". Българският младежки хор е постигнал успех на международния форум, събрал повече от 6 000 хористи от 39 държави –..
"Ние започнахме да правим тези концерти като отговор на самотата и алиенацията от пандемията и от невъзможността да направим сигурен фестивал през есента." Емоционален, увлекателен и елегантен разказът на Мирослава Кацарова ни връща към началото на летните концерти, които вече четвърта година радват гостите на двора и градината, които всеки може да..
Вкмени ли се стихийният вятър от христоматиите за класически метъл? О, не! Слагаме каски против батареята китарни гилзи, с която са заредили своя репертоар двама великани на коравия жанр след броени часове. Траш, дет, блек или какъвто е там метъл. Викат ѝ екстремна, агресивна музика, способна да преобърне индивидуалности – при това в по-правилната..
Световноизвестният оркестър "Йохан Щраус Виртуозен Оркестра" , вдъхновен от музикалното наследство на Йохан Щраус-син, ще предложи на българската публика поредица от концерти това лято. Турнето у нас е организирано от Георги Радев, който разказва: "Това е един много интересен състав, който е събран единствено и само заради честването на 200..
Ще бъдем в плен на две оперни легенди – Рената Тебалди и Карло Бергонци съботната вечер (5 юли) от 20 часа. През 1965 година се появява ценен запис на "Дон Карлос" от Верди продуциран от фирмата Decca. Маестро Дьорд Шолти кани знаменити певци в главните роли. Като Елизабет Валоа ще слушате сопраното Рената Тебалди, Дон Карлос е тенорът Карло Бергонци,..
Иво Орешков е фотограф по професия и вярващ човек по душа. След 8 години в ада на наркотиците успява да се измъкне, и вече 26 години е чист. За това време..
"Родих се в Сопот на 1850 година. Свърших трикласното училище там; следвах на 1867 година в четвърти клас на Пловдивската гимназия... Записах стихове –..
В “Нашият ден“ представяме филм "Българите от Маутхаузен" с автори Андрея Тодорова, Кристина Каньова, Калоян Колев, ученици в Националната професионална..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg