Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дорина Добрева: Българинът трябва да има право на достъпна роботизирана рехабилитация

Възможно ли е и у нас да има роботизирана рехабилитация за хора с инсулт?

Тази рехабилитация у нас се заплаща само за децата с ДЦП. Има роботи и за възрастни, но НЗОК не ги заплаща, уточни доц. д-р Иван Чавдаров

| Интервю
Снимка: ВМА
Чуй новината! Чуй новината:

Роботизираната рехабилитация извежда авангардни технологии на преден план в грижата за пациентите и вече се предлага в редица болнични заведения и специализирани центрове и у нас. Роботизирана рехабилитация е най-съвременният подход, който заедно с широките възможности за приложение на конвенциаоналните рехабилитационни методи, предлага високоефективна и персонализирана терапия за различни двигателни увреждания. 

Утре експерти ще се съберат на кръгла маса и ще обсъдят дали е възможно и у нас да има роботизирана рехабилитация за хора с инсулт.

Роботизираната рехабилитация не е нещо ново за света и Европа, подчерта пред БНР доц. д-р Иван Чавдаров, директор на специализираната болница за лечение на детска церебрална парализа "Света София".

Той напомни, че в България от 2014 г. имаме робот. Роботът е механична, моторизирана интеракция, специализирано устройство между пациента и лекаря, обясни специалистът и уточни, че роботът дава възможност да се постигнат много насочени резултати. По думите му при инсултите е много важна ранната рехабилитация: 

"Много е важно рехабилитацията да е насочена и точна, което го осигурява роботът. Това трябва да се извършва съвсем рано и под контрола на лекар, за да може пациентите да се връщат по-бързо към ежедневните си дейности". 

Всяка роботизирана рехабилитация има показания и противопоказания, подчерта доц. Чавдаров в предаването "Хоризонт до обед". По думите му модерните роботи са и с обратна връзка. На робота се дава програма и той я изпълнява точно по един и същи начин, за да може мозъкът по-бързо да се възстанови, обясни още специалистът и бе категоричен, че с класическите методи това става по-бавно. Той допълни, че има различни роботи за различни състояния на пациента

Доц. Чавдаров отбеляза, че в България в момента това се заплаща само за децата с детска церебрална парализа. 

Има роботи и за възрастни, но НЗОК не ги заплаща, а една процедура струва около 200 евро, коментира той и посочи, че в поне 12 частни болници у нас има такива роботи. 
Д-р Георги Георгиев, Дорина Добрева, репортерът Елена Бейкова и доц. д-р Иван Чавдаров     Снимка: Валерия Николова
"Българинът трябва да има право на достъпна роботизирана рехабилитация. Вярвам, че има място за такава рехабилитация, но тя трябва да бъде достъпна за всички", категорична е Дорина Добрева - председател на Асоциацията за инсулт и афазия.

Тя разказа как преди години е трябвало да изтегли кредит, за да заведе майка си в специализирана болница в Гърция. В съчетание с конвенционалната рехабилитация новите технологии могат да се постигнат чудеса в ускоряване на процеса за възстановяване на болния, категорична бе тя.

По думите ѝ 50 хил. българи всяка година се сблъскват с инсулт, като 45 хил. от тях оцеляват и продължават живота си.

По думите на зам.-председателя на Асоциацията за инсулт и афазия д-р Георги Георгиев най-полезни са роботите, защото те много прецизно предоставят възможност за многократно повтаряне на определени движения с точно определени параметри.

"Роботизираната рехабилитация е необходимост, но тя не е самоцел. Тя трябва да е част от общата рехабилитационна програма и трябва да бъде осмислена в общия контект", категоричен бе той. 

Разнообразни са методите за финансиране в света, посочи още д-р Георгиев и обясни как стоят нещата в европейските страни. 

Според него осигурената в момента от Здравната каса конвенционална терапия след инсулт е крайно недостатъчна. С роботизирана рехабилитация ние ще компенсираме това, смята д-р Георгиев.

Цялото интервю на Валерия Николова и Елена Бейкова с доц. д-р Иван Чавдаров, Дорина Добрева и д-р Георги Георгиев в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лимфедем - проблем без решение за хиляди хора в България

" Тази работа е много трудоемка, но не е вярно, че в България никой не я работи ", изтъкна в интервю за предаването "Хоризонт до обед" д-р Кристина Павлова – завеждащ отделението по физиотерапия и рехабилитация в столичната многопрофилна болница "Люлин". "Вярно е, че малко хора я работят правилно и ние нямаме такива специализирани..

публикувано на 29.05.25 в 11:58

Проф. Асен Асенов за американските мита: Бъркотията е много по-голяма, отколкото се очакваше

Федералният съд по международна търговия на САЩ обяви за противоконституционни действията на президента Доналд Тръмп относно използването на мита за регулиране на търговията. В решението се посочва, че държавният глава е превишил правомощията си, тъй като регулирането на търговията чрез тарифи трябва да се извършва от Конгреса, а не от..

публикувано на 29.05.25 в 11:09
Председателят на СОС Цветомир Петров

Председателят на СОС предупреди за нови проблеми след увеличение на заплатите в транспорта

Всички общински съветници се застъпиха за решението, че  трябва да бъдат удължени картите за градски транспорт на всички хора в София, които са имали актуални превозни документи към момента на транспортния протест . Това заяви пред БНР председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров. "Още в утрешния ден, когато ще..

публикувано на 28.05.25 в 11:28

Прощаваме се с журналиста Асен Григоров

Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..

публикувано на 26.05.25 в 08:08

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
OSZAR »